25. 4. 2023

Nepečeme z Ukrajinského obilí | Pekárna Slovanka

Od Jan Rzounek

NEPEČEME Z UKRAJINSKÉHO OBILÍ

Vážení zákaznící, přátelé, podporovatelé, Krnováci i přespolní, ale také nefanoušci a všichni, kteří jste věnovali tolik pozornosti – kladné i negativní – naší ceduli. Ceduli upřímně bezelstné, stran politických názorů… Kdo by si pomyslel, že rozdmýchá tolik povyku a vášní. A také tolik zla, nenávisti, on-line útoků, vyhrožování.

To hlavní – jsme lokální řemeslná pekárna a mouka samotná, tedy její kvalita a původ, je pro nás pochopitelně nejdůležitější vstupní surovinou. Stojí na ní vše.

Jsme také prodejnou zdravé výživy a oficiálním výdejním místem pro online farmářské tržiště Scuk. Podpora lokálních a českých výrobců, zdravé suroviny. Taková je naše filozofie.

Aspekty „kdo a čím jsme“ se přímo dotýkají problematiky ukrajinského obilí. Geopolitiku prosím stranou. Nechceme péct z mouky z ukrajinského obilí a nebojíme se s tímto názorem vstoupit do veřejného prostoru, neboť:

👉 V ukrajinské pšenici byly nalezeny vyšší hodnoty pesticidů a škodlivá látka chlorpyrifos. Toxický insekticid je v zemích EU zakázán, byť poměrně krátce. Na Ukrajině je jeho používání povoleno.

👉 Dovoz ukrajinské pšenice komplikuje konkurenceschopnost českých zemědělců.

👉 Zákaz dovozu ukrajinského obilí schválilo Polsko, Maďarsko, Bulharsko a také Slovensko.

Tak jednoduché to je, kvalita a lokálnost. Fandíme českým, poctivým a ověřeným surovinám.

Je údělem současné doby, že asociace s Ukrajinou je citlivé vrávorání na tenkém ledě bezpečné svobody projevu. Toxická slova nenávistných urážek a obrovské množství negací, lží, útoků s cílem poškodit jméno pekárny a těch nejsprostějších nadávek, které se na Slovanku a její majitelku v uplynulých dnech snesly, však přesáhly hranice snesitelného a jakékoliv racionality. Taková slova jsou dílem zlých, nenávistných a mrzkých lidí, schovávajíc se za prapor demokracie.

Jak už to bývá, po záplavě negativních reakcí nás naopak zahřála nesčetná a laskavá vyjádření podpory. Za toto zastání, za každý e-mail, sms zprávu, telefonát, příspěvek, komentář i vzkaz v on-line prostoru moc, opravdu MOC DĚKUJEME. Obrovsky si vaší podpory vážíme! ♥️

Za pekárnu Slovanka, Jana Pernická

Zdroj: Pekárna Slovanka