28. 4. 2023

Přírodu ničí těžba lithia! Spalovací auta jsou ekologičtější

Od Jan Rzounek

Doba elektroaut sebou nese spoustu ekologických komplikací, které mají daleko větší dopady na životní prostředí než těžba a používání fosilních surovin.

Pro těžbu vysoce škodlivého lithia je zapotřebí obrovských důlních povrchových ploch. Lithium je velmi škodlivou látkou, která při vdechování horníky způsobuje plicní edém (těžba lithia se provádí hlavně v Argentině, Bolívii a Chile, kde je ochrana nulová a těžbu provádí hlavně děti). Elektroauta z logistického hlediska nedávají smysl, protože vzhledem k délce nabíjení baterie nebude moc každý používat tento prozatím nedomyšlený systém (jenom v Praze by bylo potřeba cca milion nabíjecích stanic). Elektroauta (baterie) mají životnost kolem 5 let a následná likvidace je velmi nákladná a velmi škodlivá pro životní prostředí.

Informace: Polovina známých zásob lithia leží v Bolívii na dně solných pánví – největší z nich je Salar de Uyuni. Těžba tzv. „bílého zlata“ v Jižní Americe vyžaduje mnoho vody a ohrožuje tak místní obyvatele. Extraktivismus má pak koloniální podobu.

Kovové lithium je hodně reaktivní, a oxiduje i na vzduchu. Aby se tomuto jevu zabránilo, uchovává se obvykle v petroleji. Při manipulaci s lithiem se musejí používat ochranné rukavice, aby lithium nezreagovalo na povrchu kůže s vodou na hydroxid lithný, který je velice nebezpečný.

Při vdechování prachu kovového lithia dochází k podráždění či až k bolesti nosu a dýchacích cest, dále taky může vzniknout plicní edém.

Největší rezervy lithia v roce 2017 (podle The United States Geological Survey):

  1. Argentina 9,8 mil. t.
  2. Bolívie 9 mil. t.
  3. Chile 8,4 mil. t.
  4. Čína 8,4 mil. t.
  5. Austrálie 5 mil. t.