3. 5. 2023

USA prakticky podkopává základy své dominance | Bitcoin.com

Od Jan Rzounek

Předseda výboru Státní dumy pro finanční trh říká, že dohody o měně BRICS lze dosáhnout v roce 2023, když země BRICS zintenzívní své dedolarizační úsilí, aby se odklonily od spoléhání se na americký dolar. „Propojením své ekonomiky a měny s politikou USA prakticky podkopávají základy své dominance,“ řekl ruský představitel.

Dohody o měně BRICS by mohlo být dosaženo v roce 2023, říká ruský úředník.

Anatolij Aksakov, předseda výboru Státní dumy pro finanční trh, diskutoval ve středu o měně BRICS a trendu dedolarizace v tiskovém středisku Parlamentních novin, publikace Federálního shromáždění Ruské federace.

Aksakov očekává, že podíl amerického dolaru na mezinárodním obchodu bude klesat, přičemž poznamenává, že Američané pokračující v ničení hodnoty dolaru vlastníma rukama ukazují celému světu, že USD je využíván pro politické účely.

Řekl:

Spojením ekonomiky a měny s politikou USA prakticky podkopávají základy své dominance. Jsem si jist, že podíl dolaru na světovém obchodu bude neustále klesat.

Ruský představitel dodal, že se nyní hledají jakési kolektivní měny, a zdůraznil, že diskuse na toto téma je již na programu zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika).

Aksakov dále uvedl, že zatímco jsou jednání v rané fázi, dohody lze dosáhnout v roce 2023.

Státy BRICS zvyšují své úsilí o dedolarizaci a v současné době pracují na vytvoření společné měny, která sníží jejich závislost na americkém dolaru. Místopředseda Státní dumy Alexander Babakov minulý měsíc řekl, že se očekává, že o měně BRICS se bude diskutovat na příštím summitu lídrů v srpnu.

Ekonomický blok také tlačí na rozšíření svého globálního vlivu. Ruský představitel tento týden uvedl, že Rusko aktivně diskutuje o rozšíření BRICS s členskými zeměmi. Dosud 19 zemí buď požádalo o připojení ke skupině, nebo projevilo zájem se připojit. Mnoho lidí však varovalo, že měna BRICS naruší dominanci amerického dolaru.

Zdroj: Russian Official Expects Agreement on BRICS Currency This Year


Bitcoin.com je bitcoinová burza a vývojář kryptoměnových peněženek. Wikipedia (angličtina)

Dedolarizace, je končící světová dominance amerického dolaru a obrácení světa k jiným měnám.