5. 5. 2023

Pokud Ukrajina padne, současný světový řád zkolabuje – říká americký čtyřhvězdičkový generál | Martin Konvička

Od Jan Rzounek

Pokud Ukrajina padne, současný světový řád zkolabuje – říká americký čtyřhvězdičkový generál.

Přiznám se otevřeně, že mám smíšené pocity. Na jedné straně, pokud ten řád stojí na republice, která byla s přehledem nejzkorumpovanější a nejbezohlednější republikou Evropy, nechala se doslova rozkotat svými oligarchy, ale naučila se bourat sochy, pálit knihy, svádět vše špatné na etnicky nejpříbuznějšího souseda, občas zvedat pravičku a ještě si nechala namluvit, že to ne oni, to ten soused … (představte si, že by si to takhle vymysleli Slováci na Čechy, nebo Češi na Poláky), tak ten řád asi nebude moc v pořádku.

Na druhé straně – ruku na srdce – i mnozí z nás, kdo sem chodíme, jsme s trváním toho řádu nějak spjatí. Naše na dolar vázané korunové úspory, naše úřednické, korporátní nebo akademické kancly, naše pořád ještě platné pasy … to vše nějak souvisí s tím, že jsme byli (byť jenom periférní) součástí té části světa, která „světovému řádu“ dominovala – a která dominovat přestává.

A můžeme si povídat o tom, kdo je v UkRu válce v právu nebo kdo udělal špatné rozhodnutí. Ale jedno je jisté – ten „řád“ vsadil svou existenci na nejzbídačenější národ Evropy a jeho vyhecování proti sousedům.

A 6/7 lidstva to vidí, a kroutí hlavou.

Zdroj: Martin Konvička