8. 5. 2023

Neustále diskutované téma Evropské unie | Jindřich Rajchl

Od Jan Rzounek

Ačkoliv se v každé druhé diskusi řeší, jak by nám vystoupení z EU pomohlo a jak by se naše země stala ze dne na den rájem na zemi, kde by vše dokonale fungovalo, tak naprostá většina účastníků těchto diskusí vůbec netuší, co by Czexit skutečně pro naši zemi znamenal ani jak by se měl vlastně technicky provést.

Z mnoha debat jsem nabyl dojmu, že 95% těch, kteří jej požadují, si myslí, že se do Bruselu pošle jeden papír a tím to hasne.

Co je ale ještě horší, je fakt, že si to patrně myslí i někteří politici, kteří se na tomto silném tématu snaží získat laciné politické body, přestože vědí, že slibují zcela nerealistické chiméry, namísto reálných řešení problémů, které naší zemi nikým nevolený bruselský byrokratický aparát způsobuje.

Je to stejné, jako kdyby za situace, že všichni nemáme rádi komáry, někdo nabízel řešení, že všechny komáry dokáže vyhubit. Přitom by věděl, že to není možné a že navíc nikdy nebude v pozici, aby tento svůj slib měl možnost naplnit. Ano, všichni nemáme komáry rádi, ale jediným reálným řešením je kvalitní repelent, nikoliv utopické vize o jejich likvidaci.

A pak se tito obchodníci s deštěm snaží nalákat “klienty” na nesmyslnou teorii, že oni jsou ti jediní správní a že ti, kdo nabízejí repelent, vlastně podporují komáry. Tento příklad dokonale odhaluje, o jak směšné tvrzení se ve skutečnosti jedná.

Řada lidí už chápe, že je to laciná lež a snaha odvrátit pozornost od skutečnosti, že se jedná o průhledný a laciný trik, ale pak jsou zde ti, kteří stále ještě naskakují na tuto udičku, a to často hozenou od lidí, kteří v evropském parlamentu už několik let sedí, pobírají královské platy od té EU, ze které chtějí odejít, aniž by tam za celou du svého působení cokoliv pozitivního pro Českou republiku udělali.

No a aby toho nebylo málo, tak většina Czexitářů obdivuje práci Viktora Orbána, jenž Huxit nikdy neprosazoval a neprosazuje. Když říkáme, že my bychom ve vztahu k EU vystupovali se stejnou razancí jako on, tak nám titíž lidé napíšou, že jediným řešením je Czexit. Sami pak tento schizofrenní postoj nejsou schopni vysvětlit.

Zdroj: Jindřich Rajchl