13. 5. 2023

Wehrmacht a Ukrajina: Kéž bych mohl napsat, že se jedná o žert, ale bohužel | Matouš Bulíř

Od Jan Rzounek

Kéž bych mohl napsat, že se jedná o žert, ale bohužel… Zde vidíte část reportáže České televize ze dne 10.05.2023, kde je houfnice Dana, kterou Česká republika darovala Ukrajině a kterou ukrajinská armáda opatřila nacistickými výsostnými znaky, tzv. trámovými kříži (Balkenkreutz).

Když jsem to viděl, okamžitě jsem si vybavil československé tanky, které po naší okupaci zabavil Wehrmacht a opatřil je přesně těmito znaky…

A rovnou podotýkám, že nejde o ojedinělý případ, jelikož já sám na Ukrajině takto označená vozidla viděl třikrát. Dvakrát osobně a jednou v reportáži ukrajinské televize, kde šlo o tank.

Ale toto je absolutní ponížení, když si Ukrajinci dají na českou techniku nacistické symboly a Česká televize to odvysílá a nehne přitom ani brvou, jelikož by to měla být pávě ona, kdo o tom okamžitě natočí reportáž a tzv. to rozmázne. Ale nic…

Zároveň jsem zaslal oficiální dotaz na Úřad vlády, jak na to vláda, případně konkrétní ministerstvo hodlá reagovat.

Osobně už mám dost toho předstírání, že na Ukrajině absolutně žádný nacismus není, protože tam prostě je, ne ve velké míře, ale je. Tím ideologicko-mediálním předstíráním, že to je všechno lež, nahráváme pouze ruské propagandě, které pak stačí jen zveřejňovat podobná videa a fotografie, které lehce boří ten uměle budovaný mýtus a utvrzuje obyčejné Rusy v tom, že na té denacifikaci asi něco bude, když západní média musí takhle lhát.

Ukrajina přeci nemusí být tou nejlepší zemí na světě, aby si zasloužila naší pomoc. Osobně si myslím, že se proti ní u nás staví tolik lidí čistě jen proto, že je štve, jak se tu vytváří falešný mediální obraz, který z Ukrajiny dělá tu nejlepší zemi na světě a z Ukrajinců ty nejlepší lidi na světě. Ukrajina je země s problémy tak jako každá jiná, takže přestaňme už předstírat, že tomu tak není a na ty problémy reagujme a řešme je.

To, že nám jako Čechům vadí projevy nacismu je snad v pořádku, nebo už ne?!

Zdroj: Matouš Bulíř