15. 5. 2023

Co se skrývá za větičkou „vláda zruší dotaci na placení příspěvků na obnovitelné zdroje“? | Jindřich Rajchl

Od Jan Rzounek

Co se skrývá za větičkou „vláda zruší dotaci na placení příspěvků na obnovitelné zdroje“?

To, že od ledna 2024 zaplatíte za elektřinu v průměru o 1.198 Kč víc než letos!

A to pouze tehdy, pokud elektřinu používáte jen na svícení.

Pokud ji používáte i k ohřevu vody, pak si v průměru připlatíte o zhruba 3.000 víc.

No a jestliže elektřinou i topíte, tak budete muset každý rok připlatit o zhruba 5.400 Kč víc!

Ano, takhle to vypadá, když vláda prohlásí, že šetří sama na sobě.

Jako by nestačilo to, že už teď máme nejdražší elektřinu na světě. Přestože jsem jejími největšími exportéry v EU.

Návrh řešení naší strany PRO je v této oblasti zcela jasný a dlouhodobě konstantní:

1) vyvázat ceny kontraktů pro domácí spotřebu z cenové hladiny určované Lipskou burzou a nastavit je v souladu s českým zákonem o cenách (zákon č. 526/1990 Sb. v platném znění).

Aneb z české elektřiny vyráběné v českých elektrárnách musí primárně profitovat občané České republiky. Nikoliv soudruzi v NDR.

2) okamžité odstoupení ze systému emisních povolenek

Aneb přestaňme pod zástěrkou ekologie dotovat z našich kapes americké a německé penzijní fondy, které si povolenky spekulativně nakoupily. S ochranou životního prostředí nemá tento instrument absolutně nic společného

3) zrušení příspěvků na obnovitelné zdroje

Aneb nevidím jediný důvod, proč by stát měl tento úchylný socialistický konstrukt dotovat, když jej můžeme rovnou zrušit. Pokud někdo chce budovat obnovitelné zdroje, nechť tak kdykoliv svobodně učiní. Ale za svoje. Tohle je jen křivení trhu, které v konečném důsledků zaplatí občané ze svých peněženek.

Pokud bychom toto řešení přijali, tak byste od ledna 2024 neplatili za elektřinu o 5.000 víc, nýbrž o několik tisíc míň. Každý z vás. Vedlejšími efekty by pak bylo snížení inflačního tlaku a zvýšení konkurenceschopnosti českých firem, jež by pracovaly s nižšími vstupními náklady. Zlevnilo by tedy v podstatě veškeré zboží, neboť cena elektřiny se promítne do každé housky na krámu.

Lidé by ušetřili, stát by nezchudl a všechny ty nenažrané subjekty profitující z všudypřítomné zelené diktatury by zcela ostrouhaly.

Tito zelení ekoteroristé, jakož i americké a německé penzijní fondy by sice asi dost křičeli, nicméně to bych osobně spíš bral jako bonus a s úsměvem na rtech si ten jejich kvikot vychutnal.

Já jsem tady totiž od toho, abych dělal politiku pro lidi v téhle zemi, nikoliv pro zahraniční vlivové skupiny a nadnárodní korporace.

Takže co říkáte tomuto konkrétnímu řešení?

Jste PRO?

EDIT: na Seznamu svůj původní článek upravili s tím, že pan Stanjura nyní říká, že domácnosti to platit nebudou. Že prý to nějak udělají. Tedy jinými slovy to buď neudělají vůbec, nebo to zaplatíme z našich daní prostřednictvím státního rozpočtu.

Zdroj: Jindřich Rajchl