16. 5. 2023

Dle odposlechů Volodymyra Zelenského, měl ukrajinský prezident v úmyslu odpálit ropovod Družba | Jindřich Rajchl

Od Jan Rzounek

Dle odposlechů Volodymyra Zelenského, zveřejněných listem Washington Post, měl ukrajinský prezident v úmyslu odpálit ropovod Družba a tím zásadně poškodit primárně maďarskou ekonomiku (sekundárně ovšem i českou a slovenskou, neboť se jedná o stejnou „trubku“) za to, že Viktor Orbán nedodržuje protiruské sankce a nepomáhá vojensky Ukrajině.

Jinými slovy jsme znovu svědkem demonstrace Zelenského přístupu „buď budete dělat to, co my chceme, nebo vás budeme poškozovat a ničit všemi dostupnými prostředky“.

Takto se nechová partner, nýbrž vyděrač.

A pan Zelenskyj nám tuto taktiku zdaleka nepředvedl poprvé.

To, že by tímto krokem zásadně poškodil též ekonomiku České republiky a Slovenska, tedy zemí, jež mu až s hujerskou oddaností pomáhají, ať dělá, co dělá, jej evidentně nijak zvlášť netrápilo.

Naše i americká média už samozřejmě celou situaci zlehčují a popisují ji tak, že to bylo řečeno jen v naštvání a že reálně nic takového plánováno nebylo. No, když vidím, co se stalo s Nord Streamem, tak si tím nejsem úplně jistý.

Faktem je, že ukrajinský prezident zvažoval útok na kritickou infrastrukturu členské země NATO. A to jen proto, že se nechovala podle jeho představ. Tato skutečnost je zcela nezpochybnitelná.

Měli bychom si tedy být vědomi, že až přestaneme tancovat, tak jak bude Volodymyr pískat, tak budeme okamžitě vnímáni jako jeho nepřítel a můžeme se stát cílem jeho fantasmagorických plánů.

Já za sebe říkám, že s vyděračem se nevyjednává. A že je velmi riskantní a nezodpovědné dodávat takovému člověku jakékoliv zbraně.

I proto dále trvám na tom, aby Česká republika přestala na Ukrajinu dodávat zbraně.

Je to čirý nesmysl.

Zelenskyj v soukromí plánuje odvážné útoky uvnitř Ruska, ukazuje únik informací

„Ale za zavřenými dveřmi ukrajinský vůdce navrhl jít odvážnějším směrem – okupovat ruské vesnice, aby získal vliv nad Moskvou, bombardovat ropovod, který přepravuje ruskou ropu do Maďarska, která je členem NATO, a soukromě hledat rakety dlouhého doletu, které by zasáhly cíle uvnitř ruských hranic. Podle tajných dokumentů amerických tajných služeb, podrobně popisujících jeho interní komunikaci s nejvyššími pobočníky a vojenskými vůdci.“ Článek The Washington Post. (citace pozn. red.)

Zdroj: Jindřich Rajchl


Ropovod Družba je nejdelší ropovod na světě. Družba spojuje státy bývalé RVHP se zeměmi bývalého SSSR. Wikipedie