Každý Čech by si měl šetřit na důchod sám | Matouš Bulíř
V posledních dnech, týdnech se vynořují v politickém i mediálním prostoru progresivistické úvahy na téma „každý Čech by si měl šetřit na důchod sám a státem vyplácený důchod by měl být jen takový doplněk k daným úsporám“.
Za sebe říkám, že jde o ekonomický nesmysl.
Náš důchodový systém je průběžný a to je perfektní, jelikož peníze nikde neleží a neztrácí tak na své hodnotě.
Co se však stane, když si lidé budou nuceni šetřit na důchody, jak svého času realizovala ODS v rámci jejich šílených pilířů?
Bankovní lobby vydělá stovky miliard a občan prodělá neskutečné peníze, jelikož banky ty uložené peníze budou za úroky půjčovat, zatímco vkladatel bude prodělávat, poněvadž uložená suma bude ztrácet na hodnotě.
Ano, správně, inflace přátelé.
Pro příklad. V roce 1993 si uložíte na důchod 2500 korun měsíčně. Jeví se to jako takový průměr, že? Jenže v roce 1993 byla průměrná reálná mzda 4887 korun. Tedy polovina toho, co si člověk vydělal.
A co si za to koupíte dnes?
Proto odmítám snahy o to, přenášet povinnost státu na občany, protože politické vedení není schopno něco tak základního zaopatřit z důvodu, že místo toho plní ideologické plány EU a cpe peníze do absolutních nesmyslů.
Bude-li si muset na důchod šetřit občan, než se do důchodu dostane, ztratí většina jeho peněz na své hodnotě a to i za situace, že mu bude stát pár korun přispívat.
Zdroj: Matouš Bulíř