16. 5. 2023

Každý Čech by si měl šetřit na důchod sám | Matouš Bulíř

Od Jan Rzounek

V posledních dnech, týdnech se vynořují v politickém i mediálním prostoru progresivistické úvahy na téma „každý Čech by si měl šetřit na důchod sám a státem vyplácený důchod by měl být jen takový doplněk k daným úsporám“.

Za sebe říkám, že jde o ekonomický nesmysl.

Náš důchodový systém je průběžný a to je perfektní, jelikož peníze nikde neleží a neztrácí tak na své hodnotě.

Co se však stane, když si lidé budou nuceni šetřit na důchody, jak svého času realizovala ODS v rámci jejich šílených pilířů?

Bankovní lobby vydělá stovky miliard a občan prodělá neskutečné peníze, jelikož banky ty uložené peníze budou za úroky půjčovat, zatímco vkladatel bude prodělávat, poněvadž uložená suma bude ztrácet na hodnotě.

Ano, správně, inflace přátelé.

Pro příklad. V roce 1993 si uložíte na důchod 2500 korun měsíčně. Jeví se to jako takový průměr, že? Jenže v roce 1993 byla průměrná reálná mzda 4887 korun. Tedy polovina toho, co si člověk vydělal.

A co si za to koupíte dnes?

Proto odmítám snahy o to, přenášet povinnost státu na občany, protože politické vedení není schopno něco tak základního zaopatřit z důvodu, že místo toho plní ideologické plány EU a cpe peníze do absolutních nesmyslů.

Bude-li si muset na důchod šetřit občan, než se do důchodu dostane, ztratí většina jeho peněz na své hodnotě a to i za situace, že mu bude stát pár korun přispívat.

Zdroj: Matouš Bulíř