23. 5. 2023

Příčina nedostatku léků dle Markéty Šichtařové | Miroslav Havrda

Od Jan Rzounek

Příčina nedostatku léků dle Markéty Šichtařové:

Otázka: ČNB na svých stránkách zveřejnila studii Martina Kábrta, která za použití nové metody vyhodnocuje, na které skupiny českého obyvatelstva dolehla loňská mimořádná inflace nejvíce a jak. Ze studie vyplývá, že za ni platí hlavně střední třída, jejíž životní úroveň padá opravdu výrazně, a to na rozdíl od nejchudších a nejbohatších vrstev. Bohatství z Česka plynulo zejména do zahraničí a na účty bohatých, kteří těžili z vyvolání „válečné atmosféry“. Je to vždy tak, že náklady při tak extrémních dopadech musí nést střední třída, protože bohatí se o svůj majetek umí postarat a chudé zase stát nemůže nechat padnout na samé dno?

Odpověď: Především studie má pravdu. Ti nejbohatší se o sebe postarali, zatímco ti nejchudší dál žijí na sociálních dávkách, které jim platí hlavně ti uprostřed. Tu vaši poslední otázku, totiž zda to tak je vždy „při extrémních dopadech“, čímž patrně máte na mysli nějaké „extrémní události“, bych ale přeformulovala. Tady nejde o dopad žádných extrémních událostí. Tady jde o klasický dopad rostoucího socialismu.

Jednou z oblastí, kde je to nejlépe a nejvíc polopaticky vidět, jsou léky. Socialisté v Evropě tak dlouho řvali, že „léky musí být levné pro všechny“ a že „farmafirmy nesmí hamižně usilovat o zisk“ a o „ochraně spotřebitele a regulaci dovozu léčiv“, až výsledkem bylo, že zničili cenotvorbu. V době dramatické dvouciferné inflace nastavili úhradové stropy proklatě nízko a nějak je pozapomněli valorizovat. Zregulovali dovoz léčiv zpoza hranic EU. Zničili ziskovost farmafirem. Výsledkem je, že léky nejsou.

Tedy nejsou pro všechny. Zase znovu se ukázalo, že kapitalismus produkuje zasloužené rozdíly mezi lidmi, socialismus produkuje rovnost v chudobě a nedostatku.

Nedostatek léků může vidět každý, a proto na něm může dobře pochopit, jak státní zásahy ničí životní úroveň. A stát během posledních let neuvěřitelně výrazně narostl. Narostl zvýšením zadlužení, narostl zvětšením schodku rozpočtu, narostl cenovými regulacemi, narostl tiskem peněz. A zafungovalo to v celostátním makroekonomickém měřítku úplně stejně jako v případě léků: Ti, kdo jsou schopní, se o sebe dokážou postarat i nadále. Chudí to neuměli dřív, neumí to ani teď. Ale ti uprostřed, ti zchudli.

Kapitalismus a trh bez přívlastků je jediný funkční a spravedlivý systém. Neházejme to na žádné vylhané „mimořádné události“. Je to pouze a jen o rostoucím státu a na úkor soukromého sektoru.

Celý článek: Drahé potraviny – bude to ještě horší. Vládě dala Markéta Šichtařová studenou sprchu

Zdroj: Miroslav Havrda