Biden’s Homeland Security spolupracuje s Facebookem, aby se zaměřila na „dezinformace“ a KONTROLU online diskurzu o tématech, jako je COVID a stažení USA z Afghánistánu a americká podpora Ukrajině, tvrdí nová zpráva

  • Nová zpráva vrhá světlo na úsilí DHS v boji proti „dezinformacím“ na sociálních sítích
  • Facebook vytvořil speciální portál pro DHS, aby mohl přímo hlásit obsah
  • Úředníci plánují zaměřit se na „nepřesné informace“, na širokou škálu témat
  • Mezi tato témata patří původ pandemie COVID-19, rasová spravedlnost, stažení USA z Afghánistánu a americká podpora Ukrajině, ukazují dokumenty
  • Vyplývá to z rozpuštění široce kritizované „rady pro řízení dezinformací“ 

Zdroj k článku: Obrovský americký zločin vlády byl odhalen | Tomáš Špaček

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost vede rozsáhlou kampaň proti online „dezinformacím“ prostřednictvím úzkého partnerství se společnostmi sociálních médií, což podle nové zprávy vyvolává obavy z porušování svobody slova. 

V obsáhlé pondělní zprávě citující interní dokumenty, které se objevily prostřednictvím úniků a soudních podání, The Intercept popsal to, co se zdá být v rámci DHS stále více zaměřeno na kontrolu online diskurzu.

Přestože Bidenova administrativa na začátku tohoto roku po zuřivém odporu rozpustila svou kontroverzní radu pro řízení dezinformací, dokumenty naznačují, že DHS v tichosti udržovalo intenzivní zájem o projevy, které považuje za nepravdivé nebo nebezpečné.

Dokumenty ukazují, že Facebook má speciální online portál pro DHS a další vládní úředníky, kteří mohou požádat o moderování obsahu, a že federální ministerstvo plánuje zaměřit se na „nepřesné informace“ na širokou škálu témat. 

Mezi tato žhavá témata patří „původ pandemie COVID-19 a účinnost vakcín proti COVID-19, rasová spravedlnost, stažení USA z Afghánistánu a povaha americké podpory Ukrajině“ podle návrhu kopie Quadriennale DHS. Homeland Security Review citovaný ve zprávě.

Ambice těchto plánů a neodmyslitelně politická povaha některých témat, jako je stažení Afghánistánu, vzbuzují u zastánců svobody projevu obavy. 

„Existuje stále více důkazů, že představitelé zákonodárné a výkonné složky využívají společnosti sociálních médií k tomu, aby se zapojili do cenzury prostřednictvím „náhradníků“,“ řekl deníku The Intercept Jonathan Turley, profesor práva na Univerzitě George Washingtona. 

„Je samozřejmé, že vláda nemůže dělat nepřímo to, co je přímo zakázáno. Pokud vládní úředníci řídí nebo usnadňují takovou cenzuru, vyvolává to vážné otázky týkající se prvního dodatku.“ 

Mluvčí mateřské společnosti Facebooku Meta, Twitter a DHS v úterý večer okamžitě neodpověděli na žádosti o komentář od DailyMail.com.

Twitter řekl The Intercept v prohlášení: „Při rozhodování o moderování obsahu nekooperujeme s jinými subjekty a nezávisle hodnotíme obsah v souladu s pravidly Twitteru.“

Nová zpráva popisuje speciální portál, který mohou úředníci DHS použít k žádosti o odstranění nebo jiné moderování obsahu z Facebooku a Instagramu, které oba vlastní Meta.

Portál, který je od úterního večera stále aktivní, vyžaduje předregistrovanou vládní e-mailovou adresu, aby získal přístup k prioritnímu „systému žádostí o obsah“.

Zpráva uvádí, že většina vládní práce na dezinformacích se odehrává v rámci Agentury pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury (CISA), dílčí agentury DHS vytvořené během Trumpovy administrativy s širokým mandátem chránit infrastrukturu USA.

Zdá se však, že doména CISA a její definice „infrastruktury“ se pod vedením Jen Easterlyové, kterou prezident Joe Biden jmenoval, rychle rozšířily. 

„Někdo by mohl namítnout, že se zabýváme kritickou infrastrukturou a nejkritičtější infrastrukturou je naše kognitivní infrastruktura, takže budování této odolnosti vůči dezinformacím je podle mě neuvěřitelně důležité,“ řekl Easterly na konferenci v listopadu 2021. 

Představitelé CISA tvrdili, že je životně důležité chránit Američany před zahraničními kampaněmi za šíření nepravdivých nebo nebezpečných informací.

Úředníci kategorizují tento nebezpečný projev jako neúčelové dezinformace (neúmyslně šířené nepravdivé informace), účelové dezinformace (nepravdivé informace šířené záměrně) a malinformace (skutečné informace sdílené se zlým úmyslem, často vytržené z kontextu).

A vzhledem k tomu, že se blíží volby v mezi období, obránci represí proti dezinformacím poukazují na zdokumentovanou historii kampaní zahraničního vlivu, které se pokoušely oklamat Američany falešnými účty na sociálních sítích. 

Nebezpečí takových zákroků se přesto ukázalo v závěrečných dnech voleb v roce 2020, kdy Twitter a Facebook omezily nebo zakázaly sdílení zpráv New York Post o mezinárodních obchodních jednáních Huntera Bidena.

Obsah opuštěného notebooku (Huntera Bidena), který byl původně popsán jako zahraniční dezinformace, byl později ověřen DailyMail.com a dalšími zpravodajskými servery jako autentický. 

Mnohé z dokumentů citovaných The Information vyšly na světlo prostřednictvím žaloby podané minulý měsíc generálními prokurátory Missouri a Louisiany, kteří jsou oba republikáni.

Žaloba obviňuje Bidenovu administrativu z toho, že „spolupracovala ruku v ruce“ s giganty sociálních médií na „cenzuře“ zpráv, které negativně odrážejí Bílý dům.

„Během tohoto případu jsme odhalili znepokojivé množství tajných dohod mezi Big Tech a velkou vládou,“ uvedl generální prokurátor Louisiany Jeff Landry v prohlášení oznamujícím žalobu.

„Tento ohavný útok na náš první dodatek se setká se stejně plnohodnotnou obhajobou práv amerického lidu.“

Bidenova, tisková tajemnice Karine Jean-Pierre, Dr. Anthony Fauci a Nina Jankowicz, kteří měli stát v čele Bidenovi nyní již neexistující rady pro řízení dezinformací, jsou mezi desítkami obžalovaných uvedených v žalobě. 

Žaloba tvrdí, že Bidenova administrativa aktivně spolupracovala se společnostmi v oblasti sociálních médií a povzbuzovala je k cenzuře „nepříznivých“ názorů a řečníků v rozporu s právy těchto jednotlivců podle prvního dodatku. 

Zdroj Daily Mail: Biden’s Homeland Security colludes with Facebook to target ‚disinformation‘ and CONTROL online discourse on topics including COVID and the US withdrawal from Afghanistan, bombshell new report claims


Nina Jankowicz je americká badatelka a spisovatelka. Je autorkou knihy How to Lose the Information War o ruském využití dezinformací jako geopolitické strategie a How to Be a Woman Online, příručky pro boj proti online obtěžování žen. Wikipedia (angličtina)

Anthony Stephen Fauci je americký lékař a imunolog, který od roku 1984 zastává funkci ředitele Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci, který je součástí Národních ústavů zdraví. Od ledna 2020 je jedním z předních členů pracovní skupiny White House Coronavirus Task Force amerického ministerstva zahraničí. Wikipedie

Karine Jean-Pierre (narozena 13. srpna 1974) je americká politická poradkyně, která sloužila jako tisková tajemnice Bílého domu od 13. května 2022. Je první černošskou osobou a první otevřeně LGBTQ osobou, která byla tiskovou tajemnicí Bílého domu. Dříve sloužila jako zástupkyně tiskového tajemníka své předchůdkyně Jen Psaki v letech 2021 až 2022 a jako šéfka štábu kandidátky na viceprezidentku USA Kamaly Harrisové během prezidentské kampaně v roce 2020

Jeffrey Martin Landry (narozený 23. prosince 1970) je americký právník a politik sloužící jako generální prokurátor Louisiany . Ve druhém kole voleb , které se konalo 21. listopadu 2015, porazil úřadujícího republikána Buddyho Caldwella a úřadu se ujal 11. ledna 2016. Landry je bývalý americký zástupce pro 3. kongresový obvod v Louisianě a člen Republikánské strany

Big Tech, také známý jako Tech Giants, Big Four nebo Big Five, je název pro čtyři nebo pět nejdominantnějších společností v odvětví informačních technologií ve Spojených státech. Velkou čtyřku v současné době tvoří Alphabet, Amazon, Apple a Meta — Velkou pětku doplňuje Microsoft. Wikipedia (angličtina)

Bílý dům je oficiálním sídlem a pracovištěm prezidenta Spojených států amerických, se kterým zde žije jeho rodina. Stojí ve Washingtonu D. C. Bílý dům je starý přibližně 230 let, byl postaven v roce 1792 na návrh architekta Jamese Hobana. Prvním prezidentem, který v budově sídlil, byl John Adams. Bílý dům prošel mnoha přestavbami a rekonstrukcemi, poslední velká proběhla v roce 1961.

The Information, právně Lessin Media Company, je americká obchodní publikace zaměřená na technologický průmysl se sídlem v San Franciscu. Publikace, kterou v roce 2013 založila novinářka Jessica Lessin, publikuje obsah za paywallem, který umožňuje předplatitelům přístup na stránku a přístup k událostem globální sítě. Wikipedia (angličtina)

Robert Hunter Biden je americký právník a investiční poradce, druhý syn prezidenta Spojených států amerických, Joea Bidena. Je zakládajícím partnerem investiční a poradenské společnosti Rosemont Seneca Partners. Jeho starším bratrem byl právník Beau Biden. Wikipedie

New York Post je americký deník vydávaný ve městě New York a přilehlé metropolitní oblasti. V roce 1801 jej založil Alexander Hamilton, jeden z Otců zakladatelů Spojených států amerických, a od roku 1976 jej prostřednictvím svých firem vlastní mediální magnát Rupert Murdoch. Wikipedie

Malinformace je pravdivá, ale je vypuštěna za účelem někoho poškodit.

Jen Easterly je americká zpravodajská a bývalá vojenská úřednice, která slouží jako ředitelka Agentury pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury v Bidenově administrativě . Byla potvrzena hlasovým hlasováním v Senátu dne 12. července 2021. 

CISA – Cybersecurity and Infrastructure Security Agency – Agentura pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury.

Daily Mail je britský bulvární deník vydávaný v Londýně a vlastněný společností Daily Mail and General Trust. První vydání vyšlo v roce 1896 a bylo vydáno baronem Alfredem Harmsworthem, 1. vikomtem Northcliffovským, též známým jako baron Norhcliff nebo hrabě Northcliff. Wikipedie

Twitter je poskytovatel sociální sítě a mikroblogu, který umožňuje uživatelům posílat a číst příspěvky zaslané jinými uživateli, známé jako tweety. Jedná se o textové příspěvky dlouhé maximálně 280 znaků, které se zobrazují na uživatelově profilové stránce a na stránkách těch, kteří ho sledují. Wikipedie

Meta Platforms, Inc. , podnikající jako Meta a dříve pojmenované Facebook, Inc. , a TheFacebook, Inc. , je americký nadnárodní technologický konglomerát se sídlem v Menlo Park v Kalifornii . Společnost vlastní mimo jiné produkty a služby Facebook , Instagram a WhatsApp . Meta je jednou z nejhodnotnějších společností na světě . Je považována za jednu z velkých pěti amerických společností v oblasti informačních technologií spolu s AlphabetAmazon , Apple a Microsoft

Jonathan Turley je americký právník, právní vědec, spisovatel, komentátor a právní analytik ve vysílání a tištěné žurnalistice. Profesor na Právnické fakultě Univerzity George Washingtona svědčil v Kongresu Spojených států amerických o ústavních a zákonných otázkách. Wikipedia (angličtina)

The Intercept je online zpravodajský server, který vznikl v roce 2014 a publikuje investigativní žurnalistiku. The Intercept patří pod novinářskou organizací First Look Media, která byla vytvořena a financována zakladatelem eBay Pierrem Omidyarem. Šéfredaktoři jsou Betsy Reed, Glenn Greenwald a Jeremy Scahill. Wikipedie

Meta Platforms, dříve Facebook je americká mediální služba, rozsáhlý webový systém a služba sociálních sítí. Usnadňuje komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování sociálních vztahů a online zábavu. Se svými 2,5 miliardami aktivních uživatelů je jednou z největších společenských sítí na světě. Wikipedie

DHS – Ministerstvo vnitřní bezpečnosti je ministerstvo federální vlády ve Spojených státech, jež vzniklo jako odpověď na teroristické útoky z 11. září 2001. Jeho hlavním úkolem je chránit území USA před teroristickými útoky a reagovat na přírodní katastrofy. Ministerstvo vede ministr vnitřní bezpečnosti USA. Wikipedie