EU dá příští rok Kyjevu 18 miliard eur na pomoc při řízení Ukrajiny

  • EU nabízí 1,5 miliardy eur měsíčně na řízení Ukrajiny v roce 2023
  • Berlín bude 25. října hostit konferenci o dlouhodobé rekonstrukci
  • EU a další sankce proti Rusku, zabavení majetku, válečný tribunál

Zdroj k článku: Proč neposlat rovnou 18 miliard eur do nejkorumpovanější země v Evropě? | Marián Ďuriš

Brusel 21. října (Reuters) – Evropská unie poskytne Kyjevu v roce 2023 1,5 miliardy eur měsíčně na pomoc při řízení Ukrajiny při odrážení ruských invazních jednotek, uvedl v pátek šéf exekutivy.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová promluvila poté, co 27 ​​národních vůdců EU diskutovalo o podpoře Ukrajiny během druhého dne svého summitu v Bruselu v pátek, 240. den ruské války proti jejímu sousedovi.

Řekla, že EU zatím dala Ukrajině letos 19 miliard eur, ale summit se zaměřil na rok 2023.

„Pro Ukrajinu je velmi důležité mít předvídatelný a stabilní tok příjmů,“ řekla s tím, že Kyjev odhaduje své měsíční potřeby na 3-4 miliardy eur „na základy“.

Von der Leyen na tiskové konferenci se špendlíkem v klopě v ukrajinské žlutomodré barvě řekla, že EU bude z toho financovat 1,5 miliardy eur měsíčně, přičemž zbytek by měl přijít ze Spojených států a mezinárodních institucí.

„To dá celkem 18 miliard na příští rok – částka, na kterou se Ukrajina může spolehnout. Stabilní a spolehlivý, předvídatelný tok příjmů.“

„ČISTÝ TERORISMUS“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij se o den dříve obrátil na vedoucí představitele EU prostřednictvím video spojení a řekl, že ruské rakety a íránské bezpilotní letouny poškodily třetinu ukrajinské energetické infrastruktury.

„Rusko také vyvolává novou vlnu migrace Ukrajinců do zemí EU,“ řekl Zelenskij.

„Ruský teror proti našim energetickým zařízením je zaměřen na vytvoření co nejvíce problémů s elektřinou a teplem pro Ukrajinu letos na podzim a v zimě, aby se co nejvíce Ukrajinců přestěhovalo do vašich zemí.“

Von der Leyenová uvedla, že EU také zvažuje, jak pomoci Ukrajině obnovit dodávky vody, elektřiny a podpory.

Zelenskij požádal EU o systémy protivzdušné a protiraketové obrany, jakož i o „nové silné“ sankce vůči Rusku a Íránu za dodávky dronů.

EU kvůli tomu již uvalilo omezené sankce na Írán, ale členské státy EU jsou teď rozděleny v otázce uvalení dalších sankcí na Rusko.

Polsko a tři pobaltské státy navrhovaly zákaz dovozu ruských diamantů a rychlejší postupné ukončení obchodu s ocelí, ale Belgie a Itálie jsou mezi těmi, kdo jsou proti těmto krokům.

Maďarsko je obecně proti sankcím proti Rusku, zatímco Německo a Francie uvedly, že současná opatření jdou již za hranu.

Zelenskij vyzval Západ, aby varoval Rusko, aby nevyhodilo do povětří vodní přehradu , která by mohla zaplavit velké oblasti jižní Ukrajiny, a apeloval na další přísliby pomoci na mezinárodní konferenci v Berlíně příští úterý věnované obnově Ukrajiny.

Předseda summitu, předseda Evropské rady Charles Michel, řekl, že EU zvažuje využití ruských aktiv zmrazených v rámci sankcí proti Moskvě k obnově Ukrajiny.

Estonská premiérka Kaja Kallasová uvedla, že to činilo asi 300 miliard eur, ačkoli Berlín a další varovali, že zabavení majetku může být nezákonné.

Kallas se také postavil na stranu Litvy, když prosazoval zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který by posuzoval možné válečné zločiny spáchané na Ukrajině, k čemuž Nizozemsko varovalo.

„To je čistý terorismus,“ řekl Kallas o ruské válce.

Zdroj Reuters.com: EU to give 18 bln euros to Kyiv next year to help run Ukraine