Europoslankyně Clare Dalyová kritizuje sankce EU proti Rusku a tvrdí, že je „nástrojem“ NATO

Zdroj k článku: VIDEO: Irská europoslankyně: Evropská unie nás tahá do války a zaplatí to Evropa. Je mi z toho zle | Marián Ďuriš

Dublinská europoslankyně Clare Dalyová odsoudila sankce Evropské unie vůči Rusku a tvrdila, že jedná jménem NATO.

Paní Dalyová byla spolu se svým kolegou Mickem Wallacem jedním ze 13 europoslanců, kteří dříve hlasovali proti návrhu odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu .

Tato rezoluce nastínila, že EU odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu, ale oba europoslanci uvedli, že návrh nemohou podpořit, protože také vyjadřuje podporu NATO a vyzývá k zaslání zbraní na Ukrajinu.

Dalyová ve středu v Evropském parlamentu řekla, že sankce proti Rusku „rozpoutaly ekonomickou devastaci“, kterou podle ní „zaplatí“ ruský lid, včetně těch, kteří „protestují proti válce“.

„Zastavení prodeje másla Kerrygold do Ruska nezachrání žádné ukrajinské životy? Jak nákup špinavého frakovaného amerického plynu zastaví válku? ona řekla.

„Samozřejmě nezastaví, protože sankce nikdy nespěly k ukončení vojenského útoku nebo dosažení změny režimu.“

Zdá se, že paní Dalyová odkazuje na nedávné zprávy o stažení Kerry Group z Ruska s Kerrygold, který vyrábí v Severním Corku samostatná společnost Ornua.

Europoslanec The Independents 4 Change uznal, že Rusko „nese odpovědnost“ za invazi na Ukrajinu, ale řekl, že „nemůžeme ignorovat roli NATO“.

„EU namísto toho, aby prosazovala mír a jednala v zájmu Ukrajinců, občanů EU a ano, i ruských občanů, se stala nástrojem NATO a vojensko-průmyslového komplexu,“ řekla.

„Potřebujeme konec konfliktu, konec militarismu, příměří a vyjednané řešení.“

Ornua, irské zemědělsko-potravinářské družstvo, a Kerry Group nemají v Rusku žádnou komerční činnost.

Mluvčí společnosti Ornua řekl: „Kerry Group je hrdým vlastníkem společnosti Ornua. Ani Kerry Group, ani Ornua nemají v Rusku žádnou aktivitu.

Paní Dalyová tvrdila, že sankce proti Rusku jeho invazi na Ukrajinu nezastaví.

„Historie nás naučila, že sankcemi vojenský konflikt nekončí. Nepřinášejí mír,“ řekla.

„Nechají lidi trpět, ne oligarchy – lidi, lid Ruska, lid Evropy, a nebudou pomáhat zachraňovat životy, protože čím více zbraní napumpujete do Ukrajiny, tím více se válka prodlouží.“ , čím více Ukrajinců může a bude umírat, a může to znít radikálně, kolegové, ale odpovědí na válku není další válka.

Dodala: „S Ruskem bychom měli vyjednat mír a tato organizace by ho měla prosazovat. Spíše než to zdržovat, aby zemřelo více Ukrajinců. Vaše předstírání sympatií je prázdné – je mi špatně, když k vám mám být upřímná.“

Zdroj: MEP Clare Daly criticises EU sanctions against Russia and claims it is a ‘tool’ of NATO