Evropská podpora ukrajinské výzkumné komunitě (rozprava)
Zdroj k článku: VIDEO: Irská europoslankyně: Evropská unie nás tahá do války a zaplatí to Evropa. Je mi z toho zle | Marián Ďuriš
Cílem této iniciativy je umožnit ukrajinským výzkumníkům pokračovat ve své akademické práci v členských státech, což je podle mě opravdu dobrá věc. A plně to podporuji, protože vědění vytváří vědomí.
A zajímavé mi připadá, že organizace Učenci v ohrožení, která je partnerem EU pro ukrajinské schéma, loni psala evropským institucím i o Afghánistánu. Ale nevidíme žádné takové schéma nebo návrhy pro Afghánistán. Ráda bych se tedy zeptala pana komisaře: uvažuje se o tom? A pokud ne, proč ne? Protože obyvatelé Afghánistánu a výzkumníci byli podobně postihnuti.
A také bych se ráda zabývala tím, že od války na Ukrajině několik západních vědeckých institucí přerušilo spolupráci s Ruskem. Myslím, že je to šílenství. Prostřednictvím společného západního a sovětského výzkumu během studené války jsme v Antarktidě prokázali souvislost mezi úrovní CO2 v atmosféře a globální teplotou, což dnes vyvolává tolik obav.
Vědecká interakce je dobrá věc. Mělo by být podporováno jako první krok k míru.
Zdroj Evropský parlament: European support to the Ukrainian research community (debate)