Sankce vůči Rusku: Jak globální Jih ustupuje

Zdroj k článku: VIDEO: Yanis Varoufakis – Opravdu chceme, aby byly jaderné hlavice Ruska a NATO několik kilometrů od sebe? | Marián Ďuriš

Kontrast mezi státy „pouze“ odsuzujícími ruskou invazi do sousední země, a státy které přijímají represivní opatření proti Moskvě, je zarážející. Hlavními zastánci sankcí byly USA, Spojené království, Kanada, Jižní Korea, Švýcarsko, Japonsko, Austrálie, Nový Zéland, Tchaj-wan, Singapur a EU. Adler píše:

David Adler

Mnoho největších zemí světa – včetně Číny, Indie, Brazílie, Bangladéše, Pákistánu, Indonésie a dokonce i Turecka, které je členem NATO – se k sankcím odmítlo připojit.

Navzdory odsouzení ruského útoku na Ukrajinu dvě latinskoamerické regionální mocnosti – Brazílie a Mexiko – nedokázaly podniknout konkrétní kroky k zastavení Moskvy.

„Nemyslíme si, že se nás [válka] dotýká,“ řekl mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, „a myslíme si, že podpora dialogu je nejlepší způsob, jak dosáhnout míru.“

K vyloučení sankcí dodal, „chceme mít dobré vztahy se všemi vládami světa“.

Krajně pravicová brazilská hlava státu Jair Bolsonaro také oznámil, že jeho vláda bude prosazovat „vyvážený přístup“.

A argentinský ministr zahraničí Santiago Cafiero zdůraznil, že jeho země se nebude podílet na sankcích navzdory odsouzení ukrajinské invaze: „Argentina nevěří, že jsou sankce mechanismem k vytvoření míru a harmonie nebo klimatu pro otevřená jednání, jejichž cílem je zachraňovat životy.

Bývalý řecký ministr financí Yanis Varoufakis je s ohledem na globální náladu přesvědčen: „Tuto válku nemůže nikdo vyhrát.“ Jediným východiskem je mírová dohoda podporovaná Ruskem, USA a EU:

Globální Jih neuvaluje sankce na Rusko ne proto, že podporuje Putina,“ dodal Varoufakis, „ale proto, že má plné zuby pokrytectví americké vlády.“ ( Harold Neuber )

Zdroj: Sanktionen gegen Russland: Wie der Globale Süden ausschert